O autorovi
Aktuality
Základní informace
Stručná historie
Hlava státu
Zahraničně politická orientace
Třicetiletá válka
Švédsko a neutralita
Stránky královského dvora
Riksdag
Ministerstvo zahraničí
The Swedish Institute
Severské listy
Copyright
Napište nám


Aktuality ze Skandinávie

Nová vládní administrativa chce na prvním místě prosazovat rovnoprávnost

Nová islandská koaliční administrativa složená ze Strany nezávislosti a Sociálnědemokratické koalice se dnes ujímá vlády. Programové prohlášení vlády, které bylo podepsáno včera v Thingvellir, obsahuje, jako jeden z cílů, rovnost mezi všemi členy společnosti. Nová administrativa plánuje zlepšit situaci těch, kteří jsou ve společnosti znevýhodněni a upřednostňuje záležitosti týkající se seniorů a také mladé generace, píše Morgunbladid. Předseda Sociálnědemokratické aliance a nový ministr zahraničí Ingibjörg Sólrún Gísladóttir označila novou administrativu jako vládu usmíření. Gísladóttir prohlásila, že usmíření konzervativní Strany nezávislosti a levého křídla Sociálnědemokratické aliance bylo reflektováno v jejich cíli usmířit rozdílné skupiny ve společnosti, které mají jiné pohledy různými pohledy. Deklarace říká, že koaliční strany „jsou odhodlány vytvořit liberální reformní vládu, silnou ekonomiku, silný systém sociálního zabezpečení, vylepšení podmínek pro rodiny a zvětšit konkurenceschopnost podniků na trhu“. Bylo také konstatováno, že posledních několik let úspěchů a prosperity vytvořilo příležitost pro další výkony a úspěchy, které by měly zajistit, že se Island i nadále udrží na žebříčku mezi zeměmi s nejvyšší životní úrovní. ... Dnes ráno se koaliční vláda Strany nezávislosti a Strany pokroku sejde naposledy. Poté končící ministři poobědvají s islandským prezidentem Ólafurem Ragnarem Grímssonem v jeho rezidenci v Bessastadir.

http://www.icelandreview.com/icelandreview/daily_news/?cat_id=16539&ew_0_a_id=282677

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 24.5.2007

 

Nová islandská vláda

Předseda vlády a šéf Strany nezávislosti Geir H. Haarde a nová ministryně zahraničí a předsedkyně Sociálnědemokratické aliance Ingibjörg Sólrún Gísladóttir včera v noci představili složení nové vlády. Haarde se setkal se členy své strany ve Valhöll – ústředí Strany nezávislosti v Reykjvíku a představil jim dohodu uzavřenou s Gísladóttir, která se týkala společné politiky nové vlády a o volby ministrů. Rada Strany nezávislosti formálně odsouhlasila strukturu nové administrativy s aplausem. Gísladóttir se sešla se svými straníky v hotelu Saga v Reykjavíku, kde byla struktura nové vlády rovněž formálně odsouhlasena. Dnes předseda vlády představí novou administrativu islandskému prezidentovi Óláfuru Ragnarovi Grímssonovi. Haarde a Gísladóttir pak představí programové prohlášení vlády na tiskové konferenci v národním parku Thingvellir na okraji Reykjavíku, kde byl v roce 930 ustaven první islandský parlament (Althing). V Thingvelliru oba předsedové stran uskutečnili několik jednání, když spolu diskutovali složení nové vlády, která byla proto dána přezdívka „Thingvellir administration“ (Thingvellirská vláda). Formální výměna vlády se uskuteční zítra. Kabinet nové vlády má celkem 12 ministerstev. Některá byla sloučena, zatímco další zase rozdělena. Z ministerstva obchodu se staly úřady dva, zatímco Ministerstvo rybolovu a Ministerstvo zemědělství byly sloučeny. Další změny se týkají místní samosprávy, která byla přesunuta z Ministerstva sociálních věcí na Ministerstvo dopravy a Fond sociálního penzijního zabezpečení byl přesunut na Ministerstvo sociálních věcí z Ministerstva zdravotnictví.

Noví ministři za Stranu nezávislosti:

předseda vlády: Geir H. Haarde

ministryně školství: Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttir

ministr financí: Árni M. Mathiesen

ministr spravedlnosti: Björn Bjarnason

ministr rybolovu a zemědělství: Einar K. Gudfinnsson

ministr zdravotnictví: Gudlaugur Th. Thórdarsson

V nové vládě za Stranu nezávislosti usedla jen jediná žena Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttir, podle deníku Morgunbladid jsou členky strany s tímto zastoupením nespokojeny. Ministr zdravotnictví Gudlaugur Thór Thórdarsson je novou tváří kabinetu. Nové zprávy odhalily dlouhé pořadníky pro pacienty a nedostatek zdravotnického personálu ve státní nemocnici. Sturla Bödvarsson, který byl ministrem dopravy, opustil kabinet, ale stal se předsedou parlamentu. Podle deníku Morgunbladid možná po dvou letech odstoupí z postu ministra spravedlnosti Björn Bjarnason a nahradí jej zřejmě Bjarni Benediktsson. Voliči Strany nezávislosti demonstrovali svou nespokojenost s Bjarnassonem, když ve volbách přeškrtávali jeho jméno na kandidátní listině strany.

Noví ministři za Sociálnědemokratickou alianci:

ministryně zahraničí: Ingibjörg S. Gísladóttir

ministr průmyslu: Össur Skarphédinsson

ministryně sociální péče (dříve sociálních věcí): Jóhanna Sigurdardóttir

ministr obchodu: Björgvin G. Sigurdsson

ministr dopravy: Kristján L. Möller

ministryně životního prostředí: Thórunn Svienbjarnardóttir

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 23.5.2007

 

Rozhovory pokračují: Island je stále bez vlády

Předseda vlády a lídr Strany nezávsilosti Geir H. Haarde a předsedkyně Sociálnědemokratické aliance Ingibjörg Sólrún Gísladóttir budou dnes po včerejším přerušení pokračovat v diskusi o vládě. „Stále jsme věc neuzavřeli“, sdělil Haarde novinářům poté, co včera opouštěl jednání s Gísladóttir. Šéfové stran hovořili spolu s místopředsedy obou stran asi tři hodiny, oznámil deník Morgunbladid. „Jsou určité oblasti, které ještě musíme vyřešit“, prohlásila včera Gísladóttir a dodala, že diskuse se vyvíjela rychle a úspěšně. Haarde a Gísladóttir neprozradili zda už rozdělili ministerská křesla. „Budeme jednat o všem současně a nebudeme předem nic rozdělovat“, prohlásil Haarde. RÚV včera oznámila, že bloggeři už začali hledat názvy pro novou koaliční vládu. Každá předchozí islandská levo-pravá koalice měla totiž svou přezdívku. Návrhy zahrnují například „Vidhaldid“, což může znamenat něco jako údržba, „Bleikjan“, znamenající vybělený či odbarvený a „Sáttarstjórnin“, což znamená vláda kompromisu či usmíření. Poslední levo-pravá koaliční vláda, která byla u moci v letech 1991-1995 byla známa pod názvem „Videyjarstjórnin“. Tak se totiž jmenuje ostrov (Videy) nedaleko pobřeží Reykjavíku, kde probíhaly diskuse šéfů jednotlivých stran.

http://www.ilandreview.com/icelandreview/daily_news/?cat_id=28304&ew_0_a_id=282448

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 22.5.2007

 

Lídři vládních stran diskutují možnost pokračování současné koalice

Předseda Strany nezávislosti a současně předseda vlády Geir H. Haarde diskutuje s předsedou Pokrokové strany a ministrem obchodu a průmyslu Jónem Sigurdssonem o tom, zda má jejich společná koalice ještě budoucnost. „Není kam spěchat, vláda bude fungovat tak dlouho, dokud se nerozhodneme jinak“, prohlásil Haarde pro deník Fréttabladid. Včera se setkal se Sigurdssonem a neočekává se, že oba lídři dosáhnou rozhodnutí během několika málo dnů. Strana nezávislosti a Pokroková strana získaly v sobotních volbách dohromady 32 křesel z celkových 63, což jim poskytuje těsnou většinu v parlamentu a zároveň tím i možnost pokračovat v koaliční spolupráci.

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 14.5.2007

 

Islandskému prezidentovi je šedesátčtyři let

Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson oslaví dnes své šedesáté čtvrté narozeniny. Přivítá v zemi baletní skupinu ze San Francisca a v prezidentské rezidenci (Bessastadir) se setká s uměleckým šéfem baletu Helgi Tómassonem. Podle Kanceláře prezidenta Grímsson neplánuje pořádání narozeninových oslav, sděluje deník Fréttabladid.

http://www.icelandreview.com/icelandicreview/daily_news/?cat_id=16567&ew_0_a_id=281899

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 14.5.2007

 

ISLAND: Gallupův výzkum veřejného mínění: vláda ztrácí většinu

Islandské politické prostředí se podle každodenního Gallupova výzkumu veřejného mínění mění každým dnem. Poslední výzkum ukazuje, že vláda už ztratila většinu poslanců v parlamentu. V souladu s posledním výzkumem, který byl publikován v dnešním Morgunbladid, podpora Strany nezávislosti (Independence Party) se propadla o 3,8 % na celkových 38,4 %. Podpora druhé koaliční vládní strany, Strany pokroku (Progressive Party), vzrostla o 2,3 % na celkových 9,8 %. Pokud by toto byly definitivní volební výsledky, dvě strany by v součtu získaly 31 mandátů v parlamentu, tedy méně než požadovanou polovinu ze všech 63 poslanců což znamená, že by nemohly opět sestavit koaliční vládu, jejíž vytvoření vyžaduje zisk nadpoloviční většiny. Sociálnědemokratická aliance (SDA) obdržela o 3,5 % více než v minulém výzkumu, polepšila si tedy na celkových 27,1 %. Hnutí levicových zelených (Left-Green Movement) ztratilo podporu 2,9 % a celkově se podpora zastavila na 16,5 %. Podpora Liberální strany klesla o 1,8 %, takže nyní by strana získala 5,3 % hlasů. Islandskému hnutí vzrostla podpora o 1,3 % na celkových 2,9 %. Gallup telefonicky oslovil 1150 voličů ve dnech 6. a 7. května. Celkem se z tohoto počtu rozhodlo zúčastnit se výzkumu 63,7 %.

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 9.5.2007

 

ISLAND: Vláda podporuje Hekla Forests

Ministr zemědělství Gudni Ágústsson a ministr financí Árni M. Mathiesen v pátek podepsali se Soil Conservation Service of Island (Islandská služba na zachování půdy) a Iceland Forest Service dohodu týkající se projektu Hekla Forests. Podle tiskové zprávy vydané Soil Conservation Service vláda schválila podporu projektu za 500 milionů ISK (7,8 milionu amerických dolarů, 5,8 milionů EUR) na deset let. S projektem Hekla Forests (Helkuskógar in Icelandic) budou vysazeny stromy okolo sopky Hekla na jihu Islandu, aby se zpomalila desertifikace této oblasti. Hlavním cílem skupiny je obnovit březové lesy, které kdysi obklopovaly hřeben sopky, což by pomohlo zmírnit škody na životním prostředí v případě, že by došlo k sopečnému výbuchu. Hekla Forests (Porosty-lesy Hekla) pomohou snížit CO2 v atmosféře, zvýší hodnotu půdy a vytvoří nové možnosti pro turismus.

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 8.5.2007

 

ISLAND: Jedna třetina si přeje stejnou koaliční vládu

Jedna třetina z respondentů (36,5 %) si podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění provedeného novinami Fréttabladid přeje, aby Strana nezávislosti (IP) a Strana pokroku (PP) vytvořily další koaliční vládu. Podpora vlády vzrůstá. Dle výzkumu Fréttabladid z 21. dubna 2007 vyplývá, že 28,3 % respondentů si přálo, aby tyto dvě strany zůstaly ve vládě. Dalších 20,3 % respondentů by chtělo, aby byla příští koaliční vláda tvořena Sociálními demokraty a Levicovým hnutím zelených. Koaliční vládu Sociálních demokratů a Strany nezávislosti by podpořilo 14,5 %, ale jen 9,3 % respondentů by si dokázalo představit spolupráci Strany nezávislosti s Levicovým hnutím zelených. Fréttabladid oslovilo telefonicky 1600 respondentů a z nich 61,1 % se průzkumu zúčastnilo.

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 7.5.2007

 

ISLAND: News review: Změna na politické scéně?

12. května 2007 Islanďané budou volit 63 členů Althingu, islandského parlamentu. Debaty mezi politickými stranami během právě uplynulé zimy byly zvláště drsné, pravděpodobně právě kvůli nadcházejícím volbám. Členové parlamentu, kteří podporují vládu zdůrazňují, že „že jsme se ještě nikdy neměli tak dobře“, zatímco členové opozice tvrdí, že „mohli jsme se mít ještě mnohem lépe“. Benedikt Jóhannesson Volby budou prvním testem pro předsedu vlády Geira H. Haardeho, který převzal předsednictví Strany nezávislosti v říjnu 2005. Od roku 1998 byl ministrem financí až do doby, než se stal v roce 2005 ministrem zahraničních věcí. Pak se v červnu 2006 Geir H. Haarde stal díky překvapivému sledu událostí ministerským předsedou, když Halldór Ásgrímsson neočekávaně rezignoval poté, co Strana pokroku propadla v místních volbách. Podle nejčerstvějších průzkumů veřejného mínění má Strana nezávislosti podporu 36-40 % elektorátu, tedy více, než při všeobecných volbách v roce 2003, kdy získala 33 %. To znamená, že by strana získala mezi 24-27 mandátů v Althingu, tedy o 2-4 více, než získala v předcházejících volbách. Jak Geir H. Haarde tak místopředseda (vice-chairman) Strany nezávislosti Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttir, Ministr školství, přesvědčivě zvítězili v primárkách na podzim minulého roku, když obdrželi 90 % podporu své strany. Jón Sigurdsson, předseda Strany pokroku a koaliční partner, zřejmě bude muset podle výsledků průzkumů veřejného mínění vést velmi namáhavý boj o voliče. Jón Sigurdsson byl dříve ředitelem Centrální banky a do doby, než v červnu 2006 přijal post ministra průmyslu a obchodu, nebyl v politice aktivně činným. To bylo velice neobvyklé, protože ministři bývají vybíráni z členů Althingu. Poté, co Halldór Ásgrímsson oznámil svou rezignaci na post předsedy Pokrokové strany, Jón Sigurdsson prohlásil, že je ochoten převzít odpovědnost. Na mimořádném sjezdu Pokrokové strany byl Sigurdsson zvolen stranickým předsedou. Bude se ucházet o křeslo v Althingu za volební obvod Reykjavík. Gudni Ágústsson, ministr zemědělství a místopředseda Strany pokroku jednomyslně vyhrál primárky ve svém volebním obvodě na jihu Islandu. Ve volbách konaných v roce 2003 získala Strana pokroku okolo 18 % hlasů, ale v současnosti by ji podle průzkumů veřejného mínění volilo okolo 10 % voličů. Mohlo by se zdát, že to jsou špatné zprávy, ale ve skutečnosti je to větší podpora, než jakou měla strana podle průzkumů v minulých dvou letech. Tyto výsledky by straně přinesly jen šest či sedm poslanců Althingu. Strana by si tedy ve srovnání s minulými volbami o padesát procent pohoršila. Pokud by toto byl výsledek voleb, většina dvou vládnoucích stran by, v nejlepším případě, těsně získala 33 z 63 křesel v Althingu. To zcela jistě potěšilo opozici, ačkoliv ta má sama dost vlastních problémů Koaliční vláda je u moci již od roku 1995, tedy déle, než jakákoliv jiná předchozí islandská vláda. Nyní by mohly tři opoziční strany získat většinu. Nicméně, dle průzkumů pouze jedné z nich roste podpora voličů. Strana zelené levice (Vinstri graenir) byla založena v roce 1999 téměř bez pomoci Steingrímurem J. Sigfússonem, bývalým členem Sociálnědemokratické aliance (Samfylkingin). V roce 2003 bylo 5 členů strany zvoleno do Althingu. V současnosti má strana 16 % podporu, což by v překladu znamenalo 10-11 křesel v Althingu. ........... článek bude dopřeložen

 (Zdroj: Iceland Review On-line) 7.5.2007

 

Rozpad koalice v Grónsku

Vládní koalice v Grónsku se v pondělí 30. duna 2007 rozpadla. Byla složena z následujících stran: Siumut (sociální demokraté) Atassut (pravicové křídlo) a Inuit Ataqatigiit (levicové křídlo). Siumut a Atassut nyní budou společně jednat o novém koaličním programu. Předseda vlády Hans Enoksen byl znepokojený víkendovými komentáři ze strany Iniut Ataqatigiit, že vláda nepřímo akceptovala nelegální chování tím, že neudržela současné nařízení týkající se krevet. Rozpad je výsledkem dlouhého sporu o vládní nařízení pro toto velmi důležité průmyslové odvětví a o výpočet kvót. Budou jmenováni dva noví ministři, kteří nahradí současné ministry za stranu Inuit Ataqatigiit Josefa Motzfelda (ministr zahraničí a hospodářství) a Agathe Fontaineovou (ministryně zdravotnictví). Motzfeld byl současně ministrem pro severskou spolupráci. Jako předseda strany se nyní těší na období, kdy se strana stane zodpovědnou opozicí. http://knr.gl http://www.norden.org/webb/nordnamn/ViewPersons.asp?pid=288

 (Zdroj: Norden.org) 1.5.2007

 

Královna se zotavuje po operaci kolene

Královna Margrethe II. má nyní po úspěšném chirurgickém zákroku dvě umělé kloubní náhrady. Královně se prý poté, co ve čtvrtek v Arhuské nemocnici podstoupila operaci pravého kolene, daří dobře. Královna ihned začne s rehabilitací a lékaři věří, že se domů, do paláce Amalienborg, vrátí zhruba za týden. Dr. Anders Odgaard, jeden z královniných ošetřujících lékařů, prohlásil, že královna se bude asi osm týdnů pohybovat o berlích. Levý kolenní kloub královny byl též nahrazen umělým, a to už loni v červnu. Pečoval o ni stejný ošetřující lékař, Dr. Odgaard. Čtvrteční operace byla již pátou, kterou královna Margrethe II. podstoupila kvůli osteoarthritidě (degenerativnímu zánětlivému onemocnění kloubu) kolenního kloubu. Královský komoří sdělil, že část z královniných pracovních aktivit pro příštích několik měsíců byla zrušena, zatímco některých se ujme její manžel, princ Henrik nebo její syn, korunní princ Frederik. Dr. Odgaard prohlásil, že šlo o běžný zákrok, kterých se v Dánsku ročně provádí kolem 4000.

 (Zdroj: The Copenhagen Post) 9.2.2007

 

Ve Švédsku nalezli sudy se rtutí

Na švédském pobřeží Baltského moře se nalezlo na 3.500 sudů s rtutí. Světový fond na ochranu přírody varoval, že pokud by se rtuť dostala do vody, hrozí vážné nebezpečí lidskému zdraví.

 (Zdroj: METRO) 25.8.2006

 

Velmi dobrý rok

Dánský královský pár pokračuje ve své letní tradici a ve středu 9. srpna 2006 společně přivítal zástupce tisku na neformální tiskové konferenci ve své francouzské venkovské usedlosti – zámku Chateau de Caïx. Tato konference se pro královnu Margrethe II. a jejího manžela, prince Henrika, který je francouzského původu, stala již tradicí. Královský pár při této uvolněné akci shrnul události minulého roku a princ Henrik v jejím průběhu nabídl novinářům místní víno. Královská rodina bývá pro novináře často středem pozornosti. Tento rok nebyl výjimkou. Reportéři se dychtivě ptali, jak se daří vnoučatům. „Daří se jim dobře a rostou“, prohlásila královna o chlapcích svého nejmladšího syna, prince Joachima (o princi Nikolaiovi (5 let) a princi Felixovi (2 roky)) a o synovi korunního prince Frederika a korunní princezny Mary, (princi Christianovi, který se narodil v říjnu loňského roku). Královna Margrethe také informovala o tom, že po operaci, při které se letos na jaře podrobila náhradě kolenního kloubu, už zase chodí. Během pobytu ve Francii se královský pár chová nenápadně a baví svou rodinu a hosty. Královna slíbila, že bude pečovat o růže, které rostou na zámeckém dvoře a bude si též užívat trhy, které se konají v blízkém městečku Luzach. Princ Henrik naopak pojímá výlet do Francie jako pracovní prázdniny, kontroluje své vinice před podzimní sklizní. Očekává, že letošní ročník bude dobrý.

 (Zdroj: The Copenhagen Post ) 10.8.2006

 

Island a Litva - tak blízko, jako před 15 lety

V průběhu své státní návštěvy Litvy si islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson 31. května 2006 prohlédl Úřadovnu Severské (Nordické) rady Ministrů. Island byl první zemí, která uznala znovuobnovenou nezávislost Litevské republiky v roce 1991. Během setkání s ředitelem úřadu, panem Teppo Heiskanenem, se hovořilo o Severské a Litevské spolupráci. Byly představeny projekty a programy, které má Úřad Severské (Nordické) rady ministrů na starost. Zvláštní pozornost byla věnována projektu Baltské Euroregionální sítě a podpůrnému programu k Evropské univerzitě společenských věd v exilu ve Vilniusu. Prezident Grimsson za zajímal o budoucí formáty severské a litevské spolupráce. Teppo Heiskanen podtrhl důležitost regionální spolupráce v širší Evropě, stejně tak jako nové aspekty rovného postavení při baltsko-nordické spolupráci. U příležitosti 15. výročí založení diplomatických styků mezi Litvou a Islandem se v Litvě připravuje jedinečná kampaň. V srpnu tohoto roku bude prezidentu Islandu předáno 300 000 podpisů s vyjádřením díků obyvatel Litvy. Má to být poděkování každému jednotlivému obyvateli Islandu za podporu a pomoc v roce 1991.

(Zdroj: Nordic Council) 4.6.2006

 

Švédský král slavil šedesátiny

Šedesáté narozeniny oslavil v neděli 30. dubna švédský monarcha Carl XVI. Gustav. V doprovodu své manželky a v den svého jubilea projížděl ulicemi Stockholmu v otevřeném kočáře. Při té příležitosti ho pozdravily desítky tisíc Švédů.

(Zdroj: 24H) 2.5.2006

 

Větrná energie u Øresundského mostu

Jaderná elektrárna Barsebäck byla trvalým zdrojem konfliktu mezi Dánskem a Švédskem. Nyní byla vyřazena z provozu. Kodaň má komplex větrných elektráren, který se spojí s velkým švédským komplexem, který je budován firmou Siemens u Øresundského mostu. Vatenfall objednal u firmy Siemens 48 velkých větrných elektráren, které budou instalovány v Lillgrundu, jižně od Øresundského mostu. Půjde o největší komplex větrných elektráren ve Švédsku. Až se bude všech 48 elektráren točit na plný výkon, vyrobí 110 MW, což je energie pro cca 60 000 domácností. Očekává se, že nový komplex nezůstane na dlouhou dobu největším komplexem ve Švédsku. Jsou připraveny plány pro další velký komplex v Kriegers Flak, jižně od Skåne. Tam by mělo vyrůst 128 větrných elektráren, které vyrobí 640 MW.

(Zdroj: Nordic Council) 1.3.2006

 

Ministryni zahraničí zlomily vaz karikatury. Švédský premiér demisi přijal a Lailu Freivaldsovou odvolal.

Švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová včera podala demisi. Již delší dobu se potýkala s rostoucí kritikou, která odsuzovala její příkaz k znepřístupnění webové stránky extrémní strany, která se řadí k politicky pravému křídlu a zpřístupnila pobuřující karikatury Mohameda. "Za současných okolností shledávám nemožné pokračovat v mé práci, a proto odstupuji," uvedla Freivaldsová. Ačkoli prosakují zprávy, že k odstoupení ji tlačil i předseda vlády Göran Persson, ten to popírá. "Bylo to její vlastní rozhodnutí," uvedl. Internetovému providerovi, který stránky zpřístupňoval, bylo oficiálně sděleno, že musí být staženy z bezpečnostních důvodů, přitom ministryně původně tvrdila, že ministerstvo nikdy nternetovou společnost za tímto účelem nekontaktovalo. Avšak před pár dny vyšla na veřejnost informace, že tomu bylo naopak. Webové stránky byly staženy 9. února 2006. Protesty muslimských zemí proti karikaturám, které se poprvé objevily v dánských novinách, přerostly v násilí. Stalo se tak poté, co se karikatury dostaly do všech novin napříč Evropou. Situace se po jejich stažení uklidnila, nicméně jednání Laily Freivaldsové se neslučovalo se samotnou podstatou švédské ústavy. Největší kritiku sklidila po Vánocích 2004, když udeřily vražedné vlny tsunami a zemřelo asi 500 Švédů. Několik hodin po katastrofě jste mohli najít ministryni zahraničí v divadle, místo aby okamžitě pomohla začít řešit situaci švédských občanů. Za toto jednání jí dokonce hrozilo hlasování o důvěře ve švédském parlamentu.

Metrofakta :

Freivaldsová se narodila během Druhé světové války v Lotyšsku a utekla s rodiči do Švédska

Z vlády premiéra Perssona odchází podruhé. Poprvé skončila po nesrovnalostech v jejím soukromém vlastnictví, což se neslučovalo se směrnicemi tamějších sociálních demokratů.

(METRO - Jan Černý) 22.3.2006

 

Handout k prezentaci "The Council Presidency" naleznete zde

15.3.2006

 

Překlad „Otevřeného dopisu muslimským spoluobčanům“, uveřejněný na stránkách deníku Jyllands-Posten

Vážení občané muslimského světa, Morgenavisen Jyllands-Posten je silným zastáncem demokracie a svobody náboženského vyznání. Deník respektuje právo každého člověka na praktikování svého náboženství. Vážná nedorozumění, v souvislosti s některými obrázky proroka Mohameda, vedla k mnoha rozhořčením, a nedávno také k bojkotu dánského zboží v muslimských státech. Prosím, dovolte mi opravit tato nedorozumění. Třicátého září loňského roku deník Morgenavisen Jyllands-Posten otiskl 12 různých představ karikaturisty, jak by mohl prorok Mohamed vypadat. Iniciativa byla brána jako součást probíhající veřejné debaty na téma svobody vyjadřování, svobody, která je v Dánsku velmi ochraňována. Dle našeho názoru bylo oněch 12 obrázků střízlivých. Nebylo úmyslem jimi urážet, ani nebyly v rozporu s dánským právem, ale je nezpochybnitelné, že urazily mnoho muslimů, za což se omlouváme. Od té doby nám bylo nabízeno několik urážlivých obrázků, které se šířily na Blízkém východě, které nikdy nebyly publikovány v Morgenavisen Jyllands-Posten, a které bychom nikdy neotiskli. Odmítli bychom je otisknout na základě toho, že porušují náš etický kodex. Morgenavisen Jyllands-Posten přikládá význam udržování nejvyšších etických standardů, založených na úctě k našim základním hodnotám. Je proto politováníhodné, že tyto obrázky byly prezentovány, jako by měly něco společného s deníkem Morgenavisen Jyllands-Posten. Možná, že iniciativa publikovat 12 obrázků byla kvůli kulturním nedorozuměním interpretována jako kampaň proti muslimům v Dánsku a ve zbytku světa. Musím kategoricky odmítnout takovouto interpretaci. Jsme velmi silným zastáncem náboženské svobody, a protože respektujeme právo každé lidské bytosti praktikovat své náboženství, urážení kohokoliv na základě jeho náboženské víry je pro nás nemyslitelné. Že se to stalo, nebylo našim úmyslem. Následkem debaty, která okolo těchto obrázků pokračovala, jsme se setkali se zástupci dánských muslimů a tato setkání se konala v pozitivním a konstruktivním duchu. Snažili jsme se také jiným způsobem iniciovat plodný dialog s dánskými muslimy. Je přáním deníku Morgenavisen Jyllands-Posten, aby různé etnické skupiny žily v míru a harmonii s ostatními, a že debaty a spory, které vždy budou v dynamické společnosti existovat, by se měly odehrávat v atmosféře vzájemné úcty. Z tohoto důvodu deník Morgenavisen Jyllands-Posten otiskl mnoho článků, popisujících pozitivní aspekty integrace, například ve speciální příloze nazvané „The Contributors“. Články představily množství muslimů, kteří jsou v Dánsku úspěšní. Příloha deníku byla odměněna Evropskou komisí. Deník Morgenavisen Jyllands-Posten má námitky k symbolickým aktům, které jsou určeny k démonizaci konkrétních národností, náboženství a etnických skupin.

Carsten Juste

šéfredaktor

(překlad textu internetové mutace vydání Jyllands-Posten)

Celý "Otevřený dopis" v originálním znění (en)

(Jyllands-Posten) 31.1.2006

Prohlášení dánského předsedy vlády Anderse Fogh Rasmussena ke kresbám proroka Mohameda

V tiskové zprávě, vydané minulou noc, se dánský deník Jyllands-Posten omluvil muslimskému světu. Deník zdůraznil, že nebylo jeho úmyslem urážet. Deník se omlouvá muslimům za urážku, která byla způsobena těmito obrázky. Předseda vlády Anders Fogh Rasmussen : Chci zdůraznit, že v Dánsku přikládáme zásadní význam svobodě vyjadřování, která je důležitou a nepostradatelnou součástí demokratické společnosti. Tímto bych chtěl zdůraznit své osobní stanovisko, že hluboce respektuji náboženské cítění ostatních lidí. Osobně bych nikdy k zobrazení náboženských symbolů nezvolil takovýto způsob. Jsem hluboce zarmoucen skutečností, že tyto obrázky byly mnoha muslimy vnímány jako hanobení proroka Mohameda a islámu. Doufám, že omluva nezávislého deníku Jyllands-Posten přispěje k uklidnění těch, kterých se zobrazení dotklo. Jsem potěšen, že mohu konstatovat, že tato omluva byla pozitivně přijata dánskými muslimskými komunitami a že přislíbily podporu našeho úsilí. Chci zdůraznit, že dánská vláda odsuzuje jakýkoliv výraz, jednání či náznak jednání, které se snaží démonizovat skupiny lidí na základě jejich náboženství či etnického základu. To je druh jednání, které nepatří do společnosti, založené na úctě ke každé jednotlivé lidské bytosti. Na základě toho vyzývám všechny zúčastněné strany, aby se zdržely jakýchkoliv prohlášení či jednání, které by vyvolávaly další napětí. V Dánsku, stejně tak jako v ostatních zemích, musíme dělat maximum pro návrat k dialogu a stavět na přátelství, kterým byly vztahy mezi Dánskem a muslimským světem charakterizovány.

(překlad textu z oficiální webové stránky Ministerstva zahraničních věcí Dánska)

Celé prohlášení v originálním znění (en)

(Udenrigsministeriet) 31.1.2006

 

Muslimové jsou pobouřeni

Muslimové v řadě zemí světa se ohradili proti karikaturám proroka Mohameda, které se objevily v dánském tisku. Libye na protest uzavřela ambasádu v Dánsku, v Mauritánii do ulic vyšly stovky lidí, Sýrie žádá „potrestání viníků“. Dvanáct kreseb s islámským prorokem dánský list JyllandsPosten publikoval loni v září. Na jednom z nich měl Mohamed na hlavě turban ve tvaru bomby, z níž čněla hořící roznětka. Na jiném stál s vycházkovou holí v poušti s oslem před zapadajícím sluncem.

(METRO) 31.1.2006

 

Tarja Halonenová byla opět zvolena prezidentkou Finska

Ve druhém kole prezidentských voleb voliči vybírali ze dvou kandidátů. Prvním byla současná prezidentka, dvaašedesátiletá sociální demokratka Tarja Halonenová, druhým kandidátem byl Sauli Niinistö, konzervativec a bývalý ministr financí. Po sečtení 98 % hlasů bylo jasné, že Halonenová vyhrála, neboť získala 51,8 procenta hlasů.

(Zdroj: Novinky.cz) 29.1.2006

 

Křest dánského krále

Tříměsíční syn dánského korunního prince Frederika byl v sobotu pokřtěn v luteránské kapli paláce Christiansborg v Kodani. Chlapec, který je po svém otci druhým čekatelem v pořadí na dánský trůn, dostal jméno Christian Valdemar Henri John. Slavnostní události přihlížely tři stovky hostů a osm kmotrů, mezi nimiž nechyběl norský korunní princ Haakon s manželkou nebo švédská korunní princezna Victoria. Malý princ byl ke křtu oblečen do zlatostříbrných šatů zhotovených v roce 1870 pro jeho jmenovce Christiana X. Kaple z 19. století byla vyzdobena hyacinty, narcisy a africkými liliemi. Jako dar dostal budoucí dánský král mimo jiné několik zvířat – velšského poníka a dva tasmánské čerty, připomínající zemi původu princovy matky Mary.

(24hodin) 23.1.2006

 

Halonenová v prvním kole neuspěla

Dosavadní finská prezidentka Tarja Halonenová včera, t.j 15. ledna 2006, neobhájila mandát v prvním kole prezidentských voleb. Nepodařilo se jí totiž získat nadpoloviční většinu hlasů. O novém šéfovi státu tak rozhodne za dva týdny druhé kolo. V něm se Halonenová střetne s bývalým ministrem financí Saulim Niinistoem.

(Metro) 15.1.2006

 

Severská černá listina leteckých dopravců

Ministři dopravy Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska se rozhodli sestavit společnou „Severskou černou listinu leteckých dopravců“, kterým letecké úřady jednotlivých zemí zakázaly z bezpečnostních důvodů přístup do svého vzdušného prostoru. V prosinci roku 2005 Evropská unie přijala nařízení, týkající se společné černé listiny dopravců EU a očekává se, že tato listina EU bude představena v průběhu letošního roku. Severská černá listina má být jakousi speciální službou pro občany, kteří cestují letadly, kterým má poskytnout lepší informace o bezpečnosti již od dnešního dne.

Severskou černou listinu naleznete zde

(Nordic Council) 10.1.2006

 

Strach z radioaktivního znečištění

Strach z radioaktivního znečištění v oblasti Baltského moře vedl levicové křídlo socialistů a zelených (VSG) k žádosti o úsilí zabránit vybudování jaderných zařízení v blízkosti Baltského moře. Problematika bude diskutována Výborem pro životní prostředí a přírodní zdroje Severské rady v lednu, kdy VSG vyzve severské země k přijetí opatření. Politiky levého křídla Severské rady znepokojuje, že už nyní existuje několik zdrojů radioaktivního znečištění v zemích okolo Baltského moře. Ačkoli Švédsko uzavřelo druhý reaktor v elektrárně v Baserbäck, VSG stále trvá na tom, že radioaktivní materiál v reaktoru je znečišťujícím rizikem. VSG ve svém návrhu zdůrazňuje, že Německo, Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, stejně tak jako Rusko, mají elektrárny, které mohou představovat riziko radioaktivního znečištění Baltského moře. Jsou též znepokojeni chystanou stavbou nového reaktoru ve Finsku, protože to má jít o model, který nebyl nikdy předtím odzkoušen.

(Nordic Council) 9.1.2006

 

Norsko přebírá předsednictví Severské rady ministrů

Od 1. ledna 2006 přebírá Norsko předsednictví Severské rady ministrů. Hlavními tématy předsednictví jsou inovace a spolupráce v severní Evropě. Norsko se zaměří na spolupráci v severních oblastech Evropy, na severský sociální model, dále na znalosti, inovace a kreativitu. Program předsednictví říká, že „severské země jsou důležitou hybnou silou v regionální spolupráci se severozápadním Ruskem, v regionu Barentsova a Baltského moře, Arktidy a severního Atlantiku. Rozvoj v těchto oblastech je velmi důležitý jak pro severské země, tak pro Evropu obecně“. Ministryně pro severskou spolupráci a zároveň norská ministryně pro inovace, Heidi Grande, při představování programu předsednictví, které se na podzim konalo na islandské schůzi Severské rady, zdůraznila důležitost spolupráce. Program zdůrazňuje významnost dalšího rozvoje pravidelné spolupráce mezi veřejnými institucemi a politickou spolupráci s baltskými státy a Ruskem. Norské předsednictví zvažuje, že jednou z hlavních priorit je položení základů a následně realizace nových programů spolupráce, týkajících se Arktidy a severozápadního Ruska, které nabudou účinku od ledna 2006. Severský sociální model je v zájmu ostatních zemí – a norské předsednictví vidí výzvu v zajištění udržitelného sociálního systému do budoucna. V souvislosti se závěry výzkumného programu, týkajícího se blahobytu, který poběží v roce 2006, přijme Norsko různé iniciativy a zaměří se na výzvy, kterým sociální systémy čelí. Dalším těžištěm programu norského předsednictví je znalost, inovace a kreativita. Program říká: „Severské země si vytýčily cíl být mezi vedoucími regiony na světě, co se týče konkurenceschopnosti a hospodářského růstu.

(Nordic Council) 31.12.2005

 

Blíží se jednání o osudu Hansova ostrova

Dánští a kanadští veřejní činitelé se dohodli, že se v novém roce sejdou, aby projednali osud Hansova ostrova. Diplomaté z Dánska a Kanady se dohodli, že „zakopou válečnou sekeru“ co se týče Hansova ostrova – alespoň dočasně. Rozhovory na vysoké úrovni, které mají objasnit osud tohoto ostrova, jsou naplánovány na únor. V loňském létě tyto dvě výše zmíněné země vedly slovní válku, aby prosadily svůj vlastní názor na vlastnictví ostrůvku s rozlohou 1,3 km2, který leží mezi Grónskem a Kanadou v tzv. Kennedyho úžině. Ačkoliv má v současné době pustý ostrůvek omezenou hodnotu, pozorovatelé předvídají, že může nabýt na důležitosti, pokud globální oteplování začne rozpouštět led v přilehlých oblastech. Pokud se tak stane, ostrůvek by mohl sloužit jako obchodní místo mezi Evropou a Asií. Diplomatický tón nahradil bojovné nálady a vyvěšování tu dánské a tu kanadské vlajky na zmíněném ostrově, ujistil dánský ministr zahraničních věcí Per Stig Moller a jeho kanadský kolega, Pierre Pettigrew.

(Ritzau) 27.12.2005

 

Dánské ministerstvo zahraničních věcí patří k nejefektivnějším diplomatickým službám.

Dánský institut mezinárodních studií pořádal 14. září 2005 workshop týkající se modernizace diplomatických služeb. Na workshopu se podíleli jak zástupci Ministerstev zahraničních věcí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Nizozemí, Norska, Finska a Dánska, spolu s mnoha akademiky a zástupci mezinárodních organizací. Moderátoři workshopu, profesor Jorgen Gronnegaard Christensen a profesor Nikolaj Petersen, vypracovali zprávu, která byla 12. prosince 2005 zveřejněna Dánským institutem mezinárodních studií.

Celou zprávu naleznete zde

(Denmark.dk) 27.12.2005

 

Vzdají se Dánové svých výjimek? Jedni chtějí, druzí ne.

Severský výzkumný institut Catinét nedávno zveřejnil výsledky svého průzkumu, ve kterém dánským občanům položil několik otázek, týkajících se jejich názoru na dánské výjimky z evropské integrace. Dánové totiž v referendu, uspořádaném před ratifikací Smlouvy o Evropské unii v roce 1992, většinou hlasů - 50,7 %, ratifikaci této smlouvy odmítli. Výsledek referenda byl velmi těsný, pro ratifikaci bylo 49,3%! Volební účast byla, jak už je v severských zemích tradicí, vysoká. K urnám se dostavilo 83,1 % oprávněných voličů. Poté, co Dánové vyslovili svůj nesouhlas, se sedm z osmi politických stran, zastoupených ve Folketingu (parlamentu), rozhodlo uzavřít tzv. Národní kompromis. Tento dokument požadoval pro Dánsko čtyři výjimky („opt-outs“) ze Smlouvy o Evropské unii. První výjimka se týkala neúčasti Dánska na třetí etapě hospodářské a měnové unie, tedy, že Dánsko nezavede jednotnou měnu euro. Druhá byla zaměřena na občanství EU. Dánové měli totiž obavu, že občanství národní nahradí občanství EU, proto také Dánsko v roce 1992 deklarovalo, že občanství EU má být doplňkem k občanství národnímu, nikoliv jeho nahrazením. S podobnou formulací pracuje ve své druhé části, v čl. 17, i Amsterodamská smlouva z roku 1997. Tato smlouva by tedy teoreticky měla odbourat dánskou výjimku, ale není tomu tak. O zrušení výjimek by muselo být v Dánsku uspořádáno referendum. V pořadí třetí výjimka je o neúčasti Dánska na přípravách a realizaci akcí obranného charakteru – výjimka ze Společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Poslední, čtvrtá výjimka, se týká spolupráce v oblasti justice a vnitra. O těchto čtyřech výjimkách jednala Evropská rada ve dnech 11. a 12. prosince 1992 na svém zasedání v Edinburghu. Výsledkem jednání byl souhlas s dánskými požadavky a ke Smlouvě o EU byl dopracován, v rámci Amsterodamské smlouvy, Protokol o postavení Dánska a Protokol o přechodu do třetí etapy hospodářské a měnové unie. Následně se v Dánsku 18. května 1993 konalo druhé referendum k přistoupení ke Smlouvě o EU (včetně Edinburghské dohody), ve kterém se pro ratifikaci vyslovilo 56,7 %, proti 43,3 % a volební účast činila 86,5%. Výsledky výzkumu institutu Catinét nyní naznačují, že většina dánských voličů je po 12,5 letech připravena vzdát se svých vydobytých čtyř výjimek. Více než polovina dotázaných prohlásila, že je pro přijetí eura. Skoro dvě třetiny - 65% říká, že je ochotno se vzdát výjimek ze společné obrany a více jak polovina respondentů též podporuje dánskou účast na společné soudní a imigrační politice. Přes existující většinu příznivců odbourání výjimek existuje i značný počet těch, kteří na stávajících výjimkách trvají i nadále. Třicet šest procent odmítá euro, jedna čtvrtina se nechce podílet na společné obranné politice a jedna třetina je proti společné politice v oblasti justice a vnitra. S odbouráním výjimek by souhlasila i Liberální strana současného premiéra, ale dle své mluvčí pro evropské záležitosti, Charlotte Andersen, nyní upřednostňuje především uspořádání referenda o Smlouvě o Ústavě pro Evropu, které bylo dočasně odloženo.

(Roman Grametbauer) 27.12.2005

 

Rada ministrů otevírá úřad v Kaliningradu

„Severská rada ministrů je potěšena těsnou spoluprácí se severozápadním Ruskem v poslední dekádě. Značné úsilí bylo věnováno zvýšení úrovně aktivity, včetně oblasti Kaliningradu, proto jsme potěšeni, že právě zde otevíráme novou kancelář. Je to v souladu s naším komplexním cílem těsnější spolupráce v regionu Baltského moře“, řekl Per Unckel, generální tajemník Severské rady ministrů. Dohoda o otevření nové kanceláře Severské rady ministrů v Kaliningradu byla podepsána 22. prosince 2005 v Moskvě Radou ministrů a Ruskou federací. Severská rada ministrů má své kanceláře v hlavních baltských městech od roku 1991 a v St. Petěrsburgu od roku 1995. Spolupráce se severozápadním Ruskem nyní bude pokročí větší účastí v Kaliningradu. Úřad bude, ve spolupráci s místními institucemi, koordinovat a realizovat Ruský program Severské rady ministrů v Kaliningradu – zvláště ve vztahu k novým směrnicím a programům na spolupráci se severozápadním Ruskem. Občanům Kaliningradu bude otevřen výměnný a „síťovací“ program Severské rady ministrů pro státní úředníky, výzkumníky, umělce, politiky a firmy. Projekty spolupráce budou spuštěny společně s místními stranami v Kaliningradu a partnery ze severského regionu. Rada ministrů také předpokládá těsnější spolupráci s místní administrativou. Pro Severskou radu ministrů je spolupráce mezi severozápadním Ruskem a baltskými státy jednou z nejvyšších priorit, odráží se to i v celkovém ročním rozpočtu – 20 % rozpočtu je vyhrazeno právě pro spolupráci v této oblasti.

Další informace o Ruském programu naleznete zde

Stránky úřadu v St. Petěrsburgu

(Nordic Council) 22.12.2005

 

Severští ministři rozhodnou o vakcíně

Severští ministři sociálních věcí se zítra setkají v Kodani, aby se dohodli na společné severské strategii boje proti vypuknutí ptačí chřipky. V úterý švédský ministr zdravotnictví, Morgan Johansson, oznámil, že vláda plánuje spolupracovat se soukromou medicínskou společností na výstavbě nové továrny na vakcínu. „To je pro mne novinka a jsem velmi překvapen“, prohlásil jeho dánský protějšek Lokke Rasmussen. Poukázal na to, že se již v předchozích měsících letošního roku severské země rozhodly zvážit možné společné severské řešení. Toto rozhodnutí bylo schváleno předsedy vlád severských zemí v Reykjavíku v průběhu podzimu a pracovní skupina tuto záležitost projednávala. „To je ale ohromné překvapení, jemně řečeno, slyšet Švédy náhle oznamovat národní řešení“, prohlásil dánský ministr. Johansson odmítl dánskou kritiku. „Návrh PPI by měl být nahlížen jako nabídka z naší strany, ne jako něco výlučně švédského. Doufám, že to ostatní severské země přijmou v dobrém“, řekl pro Dagens Nyheter. Nicméně dodal, že Švédsko spustí výrobu bez ohledu na to, jak se ostatní země rozhodnou zareagovat. Už obdržel kladnou zpětnou vazbu od Finska a Islandu. Diskuse se nyní vedou s litevskou vládou.

(Nordic Council) 15.12.2005

 

Život v Lotyšsku – viděno švédskýma očima

Výstava fotografií „Život v Lotyššsku – viděno švédskýma očima – příběhy v obrazech“ Peo Jonssona byla 14. prosince otevřena v úřadovně Severské rady ministrů v Rize. Švéd Jonsson žil po dobu jednoho roku v lotyšském městě Talsi. Jonsson pracuje ve městě jako konzultant své vlastní cestovní kanceláře, Sustainable Tourism Ltd. Navštívil a pracoval v několika evropských zemích, přednášel o udržitelném cestování a turismu. Je také vášnivým fotografem, svůj fotoaparát si nosí všude s sebou. Fotografie na výstavě byly popsány jako zvláštní a neobvyklé. „Chci, aby lidé, kteří se podívají na tyto fotografie, porozuměli sdělení, které se jim pokouším zprostředkovat. Když byla výstava na podzim v Talsi otevřena, lidé ke měn na ulici chodili a děkovali mi za to, že jsem fotografoval ty věci – a vystavil je – které by se oni sami neodvážili“, řekl Jonsson.

(Nordic Council) 15.12.2005

 

Speciální ochrana Baltského moře

Neúnavné snahy Severské rady o garanci statutu Baltského moře jako „Zvláště citlivého mořského prostoru“ (PSSA) zřejmě budou korunovány úspěchem. Mezinárodní námořní organizace (IMO), agentura OSN, se chystá tento status Baltskému moři udělit již v létě. Výbor pro životní prostředí a přírodní zdroje Severské rady opakovaně jednal o tom, aby bylo Baltské moře označeno jako „Zvláště citlivý mořský prostor“. Iniciativy na ochranu Baltského moře před znečištěním zahrnují mimo jiné nová plavební pravidla. Diskutovány byly otázky povinné pilotage v úzkých vodách při vstupech do Baltského moře a zavedení nových dopravních cest či povinný systém podávání zpráv při zastavení v přístavu. Navíc by měl být kvůli zvýšení bezpečnosti zaveden odlišný dopravní separační systém v rámci vnitrozemského moře, odlišný od stávajícího systému. Bezpečná a udržitelná přepravní doprava v Baltském moři je nutná, neboť v průměrný den tudy koná svou cestu více než 2000 lodí (v čísle nejsou zahrnuty rekreační plavidla, rybářské lodi či trajekty). V prostoru se stále nachází okolo 200 ropných tankerů, největší z nich převáží náklady o hmotnosti až 150.000 tun. V roce 2002 zastavilo jen v ruských přístavech ve Finském zálivu 42.000 lodí. Výpočty napovídají, že v roce 2010 bude těchto zakotvení více jak 53.000. Přeprava ropy z ruských přístavů dnes činí po zaokrouhlení 85 milionů tun surové ropy a odhady naznačují, že toto číslo se do roku 2015 zdvojnásobí na 160 milionů. Iniciativy navrhované Mezinárodní námořní organizací jsou úplně v souladu s těmi, které byly mnohokrát diskutovány Výborem pro životní prostředí a přírodní zdroje Severské rady. Očekává se, že iniciativy budou platné od počátku července 2006.

(Nordic Council) 14.12.2005

 

Čas pro hmatatelnou spolupráci

“Čas zdvořilých frází pominul. Nyní přišel čas ohrnout rukávy a shodnout se na hmatatelné spolupráci v politických záležitostech mezi Severskou radou a ruskými poslanci parlamentu“, řekl příští předseda Severské rady, Ole Stavad, když předsednictvo Rady minulý týden v Helsinkách diskutovalo o budoucí parlamentní spolupráci. "Budování politických mostů s Ruskem znamená pokrok v partnerství, které jsme právě začali budovat. Založili jsme kladná a hmatatelná partnerství s kolegy poslanci v Baltském shromáždění, která, doufejme, budou sloužit jako vzor pro těsnější spolupráci s ruskými kolegy. Doufáme, že se spolupráce v budoucnosti rozšíří v trojstrannou spolupráci mezi Severskou radou, Baltským shromážděním a ruskými parlamentními shromážděními." Stejně tak jako přípravu aktuálních pracovních setkání s členy ruské Státní Dumy, Federální rady a Severozápadním ruským parlamentním shromážděním, diskutovalo Předsednictvo též potenciál pro otevření mezinárodní debaty se všemi mezinárodními partnery, jako náznak zlepšení dialogu, na zasedání Severské rady. Bylo též navrženo, aby současné schéma poskytování grantů ruským poslancům bylo zaměřeno zvláště na mladé poslance. Specifickou záležitostí, na které je třeba pracovat společně, bylo pokračování Ruského programu Severské rady ministrů. První příležitost pro konkrétní pracovní setkání je možná v lednu na setkání Severské rady, které se bude konat v Oslu.

(Nordic Council) 14.12.2005

 

Kampaň proti obchodování s lidskými bytostmi

Ve dnech 8. – 10. prosince 2005 se v Rize konala mezinárodní konference „STOP obchodování s lidskými bytostmi! Seversko-baltická kampaň proti obchodování se ženami. Efektivní cesty pokroku“ Konferenci zorganizovala Informační kancelář Severské rady ministrů v Rize, centrum žen „Marta“ a Městská rada v Rize. Sto dvacet účastníků ze severských a baltských zemí diskutovalo o pokroku v kampani proti obchodování s lidskými bytostmi.

(Nordic Council) 14.12.2005

 

Centrum pro ekonomiku a politiku : Islám v Evropě – obohacení nebo nebezpečí?

Dnes, 14. prosince 2005, se v Autoklubu ČR konal seminář s názvem „Islám v Evropě – obohacení nebo nebezpečí?“               zobrazit celý článek

 

Severská společnost : Oslava svátku svaté Lucie

Členové Severské společnosti a pozvaní hosté se 13. prosince 2005 zúčastnili tradiční oslavy svátku svaté Lucie. Letos se díky Ministerstvu zahraničních věcí České republiky konala  zobrazit celý článek

 

Primátor přivezl výstavu do Švédska

Možnost představit se ve Stockholmu dostali někteří umělci v rámci návštěvy města primátorem Pavlem Bémem. Primátor zde jedná například o zkušenostech se zavedením mýta pro vjezd do centra města od počátku příštího roku. Obyvatelé Stockholmu si mohou prohlédnout třeba výstavu fotografií Jiřího Všetečky Pražský chodec.

(Metro) 23. 11. 2005

 

Přerušení provozu Slovenského velvyslanectví

Slovenské velvyslanectví ve Stockholmu bylo 21. listopadu 2005 zhruba na dvě hodiny uzavřeno poté, co byl na schodišti budovy, v níž je umístěno, nalezen podezřelý předmět. Přivolané zvláštní jednotky policie později předmět odstranily, potvrdily však, že šlo zřejmě skutečně o výbušninu.

(Metro) 23. 11. 2005

 

Oslava stého výročí narození Daga Hammarskjölda

Když se Dag Hammarskjöld v dubnu roku 1953 stal generálním tajemníkem Organizace spojených národů, nebyl pro většinu Švédů ničím jiným, než běžným švédským vládním úředníkem. Během jeho působení ve funkci ale došlo k úspěšnému rozvoji role OSN a generálního tajemníka ve světové politice. Oslava stého výročí od jeho narození je důstojným připomenutím jeho víry v potenciál Organizace spojených národů.                zobrazit celý článek

30. 8. 2005

 


OKD - energetická politika EUČeská republika


Oficiální stránky EU

 

 


Portál státní správy